Sıkça Sorulan Sorular

Yeni bir üyelik oluşturmak için anasayfamızda sol üst köşede bulunan "Üye Ol" butonuna tıklayınız. Gerekli bilgileri doldurmanız ve ‘’Üye Olun’’ demeniz yeterli olacaktır.

Sitemize üye olmadan alışverişinizi yapabilirsiniz. Sepetinize beğendiğiniz ürün/ürünleri ekledikten sonar, siparişi tamamla > üye olmadan devam et seçeneğine tıklayın. Siparişinizi size doğru bir şekilde teslim edebilmemiz için gerekli olan adınız, soyadınız, adresiniz, telefon numaranız ve e-mail adresi gibi temel bilgileri doldurup, ödeme seçeneğinizi belirterek siparişinizi tamamlayabilirsiniz.

Sitenin Üye Girişi bölümlerinde yer alan "Şifremi Unuttum" link'ine tıklayıp açılan sayfada, Kahve Dünyası Sanal Mağaza üyeliğinde kullandığınız email adresinizi girerek yeni şifre talebinde bulunabilirsiniz. Yeni şifreniz otomatik olarak oluşturulup, üyelikte kullandığınız email adresinize gönderilecektir.

Şifrenizi değiştirmek için “Üyelik Bilgilerim” bölümündeki “Şifremi İşlemleri” sekmesini kullanarak yeni şifre oluşturabilirsiniz.

Kahve Dünyası Sanal Mağaza'ya kayıtlı iseniz Giriş menüsünden üyelik girişi yaptıktan sonra "Şifre İşlemleri" bölümünden üyelik bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Açılan üyelik ekranında e-postanızı, şifrenizi, kişisel ve iletişim bilgilerinizi değiştirebilir ya da güncelleyebilirsiniz

Sepetinize eklemek istediğiniz ürünün hemen yanında bulunan "Sepete Ekle" butonunu kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Sipariş sürecini başlatmak için, Sepetim sayfasında bulunan "Satın Al" butonuna tıklamalısınız.

Siparişinizin teslim edilmesini istediğiniz adresi de girdikten sonra siparişinizle ilgili tüm detayları görüp ,ödemenizi kredi kartınız ve banka kartlarınız ile güvenle yapabilirsiniz

Bu aşamada tüm bilgileriniz 128-bit SSL güvenliği altında olacaktır.

Aynı ürün türünden 150 adete kadar sipariş verebilirsiniz.

Siparişinizi verdikten sonra sipariş değişikliği yapamazsınız.

Türkiye’nin her noktasından sipariş verebilirsiniz. Tüm şehirlere en geç 1 – 3 iş günü içinde teslimat yapılır.

Doldurulması gerekli olan bilgilerin eksiksiz olmasına ve güncel bilgiler içermesine dikkat edilmelidir. Siparişinizi verdikten sonra doğacak herhangi bir sorunda müşteri temsilcimiz, üyelik bilgilerinizdeki iletişim bilgilerinizden yararlanarak sizinle irtibata geçer. Siparişiniz, girmiş olduğunuz teslimat adresinize gönderilir. Kargo teslimatı sırasında herhangi bir sorun yaşanmaması için adresinizi tüm detaylarıyla eksiksiz olarak yazmanız gereklidir.

Siparişlerinizin durumunu “Üyelik Bilgilerim” bölümündeki “Siparişlerim” sekmesini kullanarak inceleyebilirsiniz. Siparişlerinizin durumunu takip edebilmeniz için üye olmanız gerekmektedir.

Sitemizden yapacağınız alışverişlerde ödemenizi kredi kartınız ve banka kartlarınız ile güvenle yapabilirsiniz

Kapıda ödeme seçeneği bulunmamaktadır.Yalnızca sitemiz üzerinden kredi kartı ile ödeme yapılmaktadır.

Sanal mağazamızdan yapılan tüm alışverişlerde yalnızca kredi kartı ile ödeme seçeneği bulunuyor. Dilerseniz EFT ile ödeme yapmak için 0212 358 08 08 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Tüm bankaların Vısa Mastercard ve American Express kredi kartlarıyla alışveriş yapabilirsiniz.

Sanal mağazamızdan yapılan tüm alışverişlerde kredi kartına tek ödeme seçeneği sunuluyor.Taksitli ödeme seçeneği bulunmuyor.

Kredi kartı ödemelerinde ortaya çıkan hata uyarıları için kredi kartının ait olduğu bankaya başvurulması gerekiyor.

Sitemiz üzerinden vereceğiniz siparişleriniz İstanbul içi belirli bölgelere kendi araçlarımız ile diğer bölgelere ise Aras Kargo ile teslim edilmektedir.

Saat 12:30’a kadar verilen siparişler İstanbul içi belirli bölgelere aynı gün 18:00’a kadar teslim edilmektedir.

Belirli bölgeler: Beşiktaş, Beyoğlu, Gayrettepe, Kabataş, Karaköy, Kemerburgaz, Levent, Nişantaşı, Şişli, Ulus, Maslak

Bugün teslimat seçeneği, özel bir hizmet olup sipariş gönderim bedeli 13.90 TL’dir

Ertesi gün ya da belirli bir tarihte teslimat seçeneğimiz şu an için sadece İstanbul ile sınırlıdır.

10:00 -18:00 ve 17:00 - 22:00 olmak üzere iki farklı saat aralığı seçilebilmektedir.

Ertesi gün ya da belirli bir tarihte teslimat seçeneği, özel bir hizmet olup sipariş gönderim bedeli 9,90 TL’dir.

Ürün adedinize göre kargo ücreti değişmiyor. 50 TL ve üzerindeki tüm alışverişlerde kargo bedeli ödenmiyor.

Tüm siparişleriniz Türkiye’nin her yerine 1-3 iş günü içinde teslim ediliyor.

Kargonun teslimat zamanı seçeneği bulunmuyor. Siparişinizi takiben ürünleriniz Türkiye’nin her yerine 1-3 iş günü içinde teslim ediliyor.

İlk belirttiğiniz adrese teslim edilmek üzere yola çıkan kargonun adresi değiştirilemiyor.

Resmi tatil günlerinde teslimat yapılmıyor.

Paketlerinizin yukarıda verilen süreler içinde teslim edilmemesi durumunda adresinden bize ulaşın. Kargo şirketi tarafımızdan aranarak, size, paketinizin teslim tarihi hakkında bilgi verilecektir. Paket teslim alındıktan sonra teslimatçı firmanın görevini layıkıyla yaptığı kabul edilmiş sayılır. Onun için: Teslimat sırasında hasarlı olduğunu tespit ettiğiniz paketleri kabul etmeyip tutanak tutturunuz. Kahve Dünyası Sanal Mağaza paketinizle ilgili çalışmalara başlayarak, en kısa zamanda teslimatın tekrarlanmasını sağlayacaktır.

Kalite, hijyen ve tazeliğin büyük önem taşıdığı Kahve Dünyası ürünleri titizlikle paketleniyor.Ancak taşımadan kaynaklanabilecek sorunları engellemek amacıyla, siparişinizi kargo şirketinden teslim almadan önce sipariş verdiğiniz ürünleri kontrol etmenizi rica ediyoruz.Hızlı bozulan ürünler, gıda ürünleri, tek kullanımlık ürünler nitelikleri itibariyle iade edilemeyecek ürünlerdir ve bu ürünlerde Alıcı’nın iade hakkından yararlanması mümkün olmayacaktır.Hediyelik eşya, kırılacak eşya vb. ürünlerde iade hakkının kullanılması, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartına bağlıdır.

Bozuk, açılmış, yırtılmış ambalajlı ürünlerimizi veya kırık, hasarlı olduğunu fark ettiğiniz ürünleri teslim almadan kargo şirketine iade etmeniz gerekiyor.Kargo şirketi ücretsiz olarak kapıda ürünleri teslim alıp tarafımıza teslim edecek, siz ayrıca bir ücret ödemeyeceksiniz.

TTK gereğince gıda maddeleri, içecekler veya diğer günlük tüketim maddeleri için cayma hakkı bulunmamaktadır. Bunların dışında kalan orijinal ambalajı hasar görmemiş, kullanılmamış, kullanım hatası sonucu zarar görmemiş tüm ürünler iade edilebilir.

Ambalajı açılmış, kullanılmış ve tahrip edilmiş ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

Hiçbir gerekçe belirtmeksizin yapabileceğiniz ürün iadesinin, ürünün tarafınıza teslim edildiği hali ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Satın aldığınız üründe veya ürün ambalajında herhangi bir bozulma, açılma, kırılma, yırtılma, aksesuarlarında eksiklik ve sair hallerin tespiti halinde ürün iadesi kesinlikle kabul edilmemektedir.

Ürünün faturası gönderilmemişse, eksikse iade kabul edilmez. İade edilecek ürünlerin mutlaka ürün faturasının orijinali ile birlikte teslimi gerekmektedir.

Gerekçesiz ürün iadesi malın tarafınıza teslimini takip eden 14 günlük süre içerisinde ve yazılı şekilde yapılmalıdır.

İadesi yapılacak ürünler Kahve Dünyası Sanal Mağaza'nın çalıştığı kargo şirketleri aracılığı ile tarafımıza ulaştırılmalıdır.

Ürün, paket koruyucu bir ambalaj içerisine yerleştirilmeli ve kargo şirketinin etiketi ürün ambalajının üzerinde bulunmamalıdır. Ürünün ambalajında meydana gelecek olan deformasyon, ürünün tekrar satılmasını engelleyen durumlar arasında yeralmaktadır.

Yukarıda belirtilen koşulları taşımayan ürün iadeleri kesinlikle kabul edilmemektedir.

Siparişinizle herhangi bir durumda bize mail adresinden ya da 0212 358 08 08 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Ürünler kargonuzun size ulaştığı günden itibaren 7 gün içerisinde iade edilebilir.

İade etmek istediğiniz ürünlerin kargo masrafını Kahve Dünyası üstleniyor.

İade ettiğiniz ürünler Kahve Dünyası yetkilileri tarafından teslim alındığında size bilgi mesajı ulaşacaktır. Bunu takip eden 7 iş günü içerisinde ödediğiniz tutar kredi kartınıza iade edilecektir.

İade edeceğiniz ürünleri Kahve Dünyası Sanal Magaza - Selanik Bulvarı Istanbul Caddesi No: 11Kemerburgaz 34075 Eyüp/Istanbul adresine gönderebilirsiniz.

İade için, satın aldığınız ürünün tahrip edilmemiş, kullanılmamış veya tekrar satılabilirliği bozulmamış olması gerekmektedir.

Özel kargo firması ile yapılan gönderilerde, taşıma sırasında paketin zarar görmesi durumunda zarar Kahve Dünyası Sanal Mağaza tarafından telafi edilir.

Zarar görmüş paket durumunda;
Zarar görmüş paketler teslim alınmayarak teslimatçı firmaya tutanak tutturulmalıdır.

Eğer teslimatçı firma yetkilisi paketin hasarlı olmadığını düşünüyorsa, orada paketin açılarak ürünlerin hasarsız teslim edildiğini kontrol ettirme ve durumun yine bir tutanakla tespit edilmesini isteme hakkınız vardır.

Paket tarafınızdan teslim alındıktan sonra teslimatçı firmanın görevini layıkıyla yaptığı kabul edilmiş sayılır.

- Paket kabul edilmemiş ve tutanak tutulmuş ise, durum, tutanağın sizde kalan kopyasıyla birlikte en kısa zamanda Kahve Dünyası Sanal Mağaza'ya bildirilmelidir. Kahve Dünyası Sanal Mağaza en kısa sürede yeni ve sağlıklı bir teslimatın gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Size teslim edilen ürünler ilgili herhangi bir probleminiz olduğu durumda 0212 358 08 08 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz!

Dikkat: Siparişinizle ilgili her tür iletişiminizde mutlaka sipariş numaranızı bildiriniz.

Mağazalarımızda bulunan ve kargo ile gönderilebilecek “paketli” her ürün sanal mağazamızdan da satın alınabilir.

Sanal mağazamızda açık ürün satışı yapılmıyor.

Pasta gibi açık satılan unlu mamullerimizin tazeliğini koruyabilmemiz için sadece İstanbul içi ilgili bölgelere teslimat yapıyoruz. İstanbul içi ilgili bölgelerden sipariş verebilirsiniz.

Sanal mağazamızda sunulan ürünlerimiz tüm Kahve Dünyası mağazalarında satılan ürünlerle aynı fiyata satılıyor. Sanal mağazamıza özel ayrıca promosyon çalışmaları ise dönemsel olarak gerçekleştirilecektir. KDV oranları gıda ürünlerinde %8, aksesuar ve benzeri ürünlerde %18'dir.

Sipariş işlemleri sırasında 128 Bit SSL güvenlik alanı içinde hareket edilir. Bu, pratik olarak kırılması mümkün olmayan bir şifrelemedir.

E-postalarda yer alan bilgilerin üçüncü şahıslar tarafından görülme olasılığı bulunmaktadır. Kahve Dünyası Sanal Mağaza, e-postalarda aktarılan bilgilerin güvenliğini hiçbir koşulda garanti edemez. Kredi kartı numarasının bildirilmesini gerektiren durumlarda 0212 358 08 08 numaralı telefondan Kahve Dünyası Sanal Mağaza müşteri hizmetleri ile iletişim kurunuz.

Deneme

Product Images

ŞİFREMİ UNUTTUM

Aşağıdaki alana e-posta adresinizi yazarak yeni şifrenizin ilgili e-mail adresine gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Şifremi Unuttum
E-Mail Adresiniz
ŞİFREMİ SIFIRLA